מכון עזריאלי להעצמה חינוכית

מכון עזריאלי להעצמה חינוכית

תכנית עזריאלי סיימה את פעילותה בשנת תשע"ח- 2018 במסגרת קרן עזריאלי.

התכנית תמשיך לפעול במתכונתה החדשה על בסיס העקרונות של התכנית בחטיבת הביניים ברשת דרכא.

המעבר מבית הספר היסודי לחטיבת הביניים מתרחש באחת מהתקופות הקשות ביותר בחיי התלמיד – גיל ההתבגרות, המתאפיין בסערות נפש רבות ובלחצים פנימיים. בתקופה זו התלמידים בעלי ההישגים הנמוכים הופכים להיות פגיעים מאוד בנפשם, ואף מאבדים את האמונה ביכולתם האישית עקב כישלונות לימודיים מצטברים, וכל זאת מוביל אותם לתסכולים חברתיים ואישיים.

שנות הלימוד בכיתות ז' עד ט' מהוות את "קו פרשת המים" בחייהם של תלמידים רבים. על רקע האתגרים הלימודיים המצפים  לתלמידי חטיבות הביניים, מוצאים עצמם התלמידים הללו פוסעים על מסלול המוביל אותם לנשירה סופית או סמויה ממערכת החינוך. בנשירה סמויה התלמידים אמנם רשומים במערכת החינוך, אך לא משתתפים בתהליך הלמידה בפועל. 

קרן עזריאלי שמה לה למטרה להתמודד עם האתגר הלאומי והקימה את מכון עזריאלי להעצמה חינוכית לשם העצמת בני הנוער הללו, במטרה לאפשר להם לממש את היכולת שלהם לעמוד בזכות עצמם ולהצליח בלימודיהם בבית הספר, באמצעות הדרכה ותמיכה ייחודיות המביאות אותם 'צעד אחר צעד' להבנה שהצלחתם היא אפשרית ושניתן להגשימה ולממשה.

 3 מעגלים

התוכנית מורכבת משלושה מעגלים שמטרתם לשפר את כישוריהם הלימודיים והחברתיים של התלמידים ולהתמקד בתפקיד שממלאים  בתהליכי הלמידה של ילדיהם.

הישגים לימודיים: מבצעים לימודיים מזורזים המתנהלים בפרק זמן קצר מביאים להישגים מרשימים ועקביים במקצועות הליבה - מתמטיקה, אנגלית והשפה העברית - וכן מסייעים בצמצום פערים לימודיים.

הישגים חברתיים: תהליך קליטת התלמיד בתכנית מתחיל ב"מסע גיבוש", שבו התלמיד והקבוצה עוסקים בהיבטים שונים של חיזוק אישיותו וזהותו של התלמיד. בשלב הבא מעמיקים את טיפוח הכישורים החברתיים והאישיים של התלמידים באמצעות סדנאות קבוצתיות, שיחות אישיות ופעילות ספורט. באמצע שנת הלימודים מתקיימת סדנה משותפת - הורים וילדים - שבאמצעותה ייווצר חיבור חווייתי בין הילד ובין ההורים.

לקראת סיום השנה יצאו התלמידים ל"מסע קהילתי". מסע זה מייצג את המעבר מהמעגל האישי והקבוצתי-משפחתי לעבר מעגלים חברתיים רחבים יותר. בסיום מסע זה יוצרים התלמידים בסביבתם מיזם חברתי שהם מפעילים, ובכך תורמים גם הם לקהילה הקרובה אליהם. בין המסעות מתקיימות סדנאות שבועיות המחזקות את הכישורים הבאים: דימוי עצמי חיובי, מיומנויות התנהגותיות, דפוסי משמעת, חיזוק האמונה ביכולות ההצלחה, טיפוח למצוינות ועוד.

בוגרי מכון עזריאלי עוברים הכשרה כמדריכים צעירים בשלבי הסיום של התכנית. מטרת העל של ההכשרה היא שבוגרי התכנית יהיו אלה אשר ילוו את התלמידים הצעירים החדשים בתכנית, הן לימודית והן חברתית, במסגרת התנדבותית התורמת אף היא  לחברה.

גם הורי התלמידים לוקחים חלק בתהליך באמצעות סדרת פגישות אינטנסיביות עם מנחה סדנאות הורים, שבהן הם לומדים להכיר שיטות לעבודה עם ילדיהם ודרכים לשפר את מערכת היחסים המשפחתית, והכול בדרך שתאפשר להם להיות שותפים מלאים בהישגים של ילדיהם.