מורשת עזריאלי

מורשת עזריאלי

דוד עזריאלי (2014-1922) הקים את קרן עזריאלי ותרם לה את מירב הונו. בחייו ובמותו ציווה על קרן עזריאלי לסייע לזולת ולאפשר לכל אדם לממש את הפוטנציאל הטמון בו.

על בסיס חזונו יוסד מכון עזריאלי להעצמה חינוכית בשנים 2004-2018, ודנה עזריאלי מימשה את החזון ופעלה למען הקמת התכנית ויישומה.

 DavidAzrieli

דוד עזריאלי נולד בפולין בשנת 1922, שרד בשואה, עלה לישראל, לחם במלחמת העצמאות, ובשנת 1954 עבר לקנדה. קריירה שהחלה בבנייה צנועה של ארבעה דופלקסים במונטריאול בסוף שנות החמישים, הפכה למפעל חיים של עיצוב, פיתוח נדל"ן וניהול נכסים, וטביעת האצבע הייחודית שלו ניכרת במגדלי משרדים, בבתי מלון ובמרכזי קניות בקנדה, בארצות הברית ובישראל.

ההצלחה המקצועית של דוד עזריאלי בקנדה ובישראל שיקפה את אהבתו העמוקה ואת מסירותו לשתי המדינות. "יש לי שתי מולדות", אמר פעם, "שני מקומות שאני אוהב ושבהם בורכתי לעשות את מה שאני הכי אוהב. ההזדמנות שלי לבטא את עצמי באופן מקצועי ניתנה לי קודם כול בקנדה. הצלחה זו גם אפשרה לי ברבות השנים להגשים את החלום של תרומה למולדת השנייה שלי, ישראל. שני החלומות תמיד היו שזורים יחדיו."

כיזם, כאיש עסקים וכפילנתרופ מחויב ובעל חזון, הן באופן אישי והן באמצעות הקרן, דוד עזריאלי תמך בנדיבות רבה ביוזמות בתחומים רבים: חינוך, אדריכלות ועיצוב, הנצחת זיכרון השואה, אנשים עם מוגבלויות התפתחותיות, מחקר מדעי ורפואי ואמנויות. תפיסתו לגבי חשיבות החינוך באה לידי ביטוי גם במסעו האישי. בשנותיו הראשונות בקנדה הוא קיבל תואר ראשון מאוניברסיטת מונטריאול, ובשנת 1997, בגיל 75, הוא קיבל בהצטיינות תואר שני באדריכלות מאוניברסיטת קרלטון.

בין הפרסים ותוארי הכבוד שקיבל דוד עזריאלי כאות הוקרה על תרומתו ועל הישגיו הרבים, כלולים אותות ההוקרה האזרחיים הגבוהים ביותר של ממשלת קנדה ומחוז קוויבק; נאמן כבוד של העיר ירושלים; ותוארי דוקטור כבוד מאוניברסיטת קונקורדיה, ישיבה יוניברסיטי, אוניברסיטת קרלטון, אוניברסיטת תל אביב, הטכניון - המכון הטכנולוגי לישראל ומכון ויצמן למדע.

דוד עזריאלי נפטר ביולי 2014, מוקף בבני משפחתו. בן 92 היה במותו.