העצמה הורית

העצמה הורית

תכנית עזריאלי סיימה את פעילותה בשנת תשעח- 2018 במסגרת קרן עזריאלי. התכנית תמשיך לפעול במתכונתה החדשה על בסיס העקרונות של התכנית בחטיבת הביניים ברשת דרכא.

כחלק מהראייה ההוליסטית של התכנית, הורי התלמידים לוקחים חלק בתהליך החינוכי באמצעות השתתפות בסדרת פגישות אינטנסיביות של עשרה מפגשים שבועיים בהדרכת מנחה סדנאות הורים. בסדנאות אלו לומדים ההורים להכיר שיטות לימוד לעבודה עם ילדיהם ודרכים לשפר את מערכת היחסים המשפחתית, והכול בדרך שתאפשר להם להיות שותפים מלאים בהישגים של ילדיהם.

סדנת הורים  – הנחת היסוד של התכנית היא שההורים הם בעלי ברית ושותפים פעילים בתהליך ההעצמה של התלמידים. ההורים הם ה"צלע השלישית" בתהליך הלימודי והחברתי שהתלמידים עוברים, וככאלה - הם שותפים לכל אורך שלוש השנים שבהן נמצאים התלמידים בפרויקט.

ההשתתפות בסדנת ההורים וההגעה הרציפה הן חלק מהדוגמה האישית שנותנים ההורים לילדיהם. ההתגייסות המשותפת היא המפתח להצלחה. הניסיון שלנו מראה שהורים שהגיעו לסדנה ועשו מאמץ למרות הקשיים האובייקטיביים, נתנו בכך דוגמה אישית של לקיחת אחריות ועמידה במטרות, הלכה למעשה.

במהלך שלוש השנים שבהן התלמיד בתכנית, ישתתפו ההורים בשלוש סדנאות: בשנה א' - עשרה מפגשים, בשנה ב' – חמישה מפגשים ובשנה ג' חמישה מפגשים.

מטרות מפגשי סדנות ההורים הן:

להעביר להורים את המסר ולתת להם לחוש שהם חלק משמעותי וחשוב בתהליך ההעצמה שילדיהם עוברים.

ללוות את ההורים בקשיים ובבעיות שהם מעלים תוך כדי הלמידה בקבוצה.

להקנות להורים ידע תיאורטי וכלים מעשיים להתמודדות בנושאים הקשורים להורות בכלל ולגיל ההתבגרות בפרט.

במקביל לפעילות סדנת ההורים יתרחשו בכל שנה עוד שני מפגשים משותפים - הורים ותלמידים - ובהם יעמיקו ההורים בהיכרות פנימית עם בנם/בתם. המפגשים יתקיימו בשותפות בין מנחה ההורים והמדריך החברתי.

פעילות זו פותחת ערוץ ישיר ותקשורתי בין ההורים והתלמידים ומאפשרת הכלה והכרה של ההורים בתהליכים אשר עוברים ילדיהם.