דבר מנהל התכנית

דבר מנהל התכנית

 אחת מפעולותיו הרבות של דוד עזריאלי ז"ל למען מדינת ישראל היתה הקמת קרן עזריאלי .

על בסיס חזונו, ייסד בשנת 2004 את מכון עזריאלי להעצמה חינוכית, תוכנית הפועלת  למען תלמידים בעלי הישגים נמוכים בחטיבות הביניים בארץ, מתוך שאיפה להעצימם בתחום הלימודי, בתחום החינוכי ובתחום החברתי, כך שיהיו בוגרים עצמאיים, אחראים ובעלי יוזמה, וישפיעו בתורם על בית הספר, על המשפחה ועל הקהילה.

דנה עזריאלי, יו"ר קרן עזריאלי ישראל, לקחה על עצמה את יישום החזון ואת הקמת התכנית ופעלה רבות ליסוד והפעלת התכנית בארץ.

נבחרתי לסייע בבניית התכנית ולהוציא לפועל את חזונם של דוד ודנה עזריאלי. לאחר כשנה של בירור מטרות, עקרונות התכנית ומודל הפעולה, יצאה לדרך בקיץ 2004 תכנית פיילוט עם חמישים תלמידים בעיר באר שבע, בשותפות עם עיריית באר שבע, מגבית קנדה וקרן רש"י.

הבחירה לפעול דווקא בחטיבת הביניים, נובעת מהעובדה שהמעבר מבית הספר היסודי לחטיבת הביניים מתרחש באחת התקופות הקשות ביותר בחיי התלמיד – גיל ההתבגרות, המתאפיין  בסערות נפש רבות ובלחצים פנימיים. בתקופה זו התלמידים בעלי ההישגים הנמוכים הופכים להיות פגיעים מאוד בנפשם, ואף מאבדים את האמונה ביכולתם האישית עקב כישלונות לימודיים מצטברים, וכל זאת מוביל אותם לתסכולים חברתיים ואישיים.

בעת ההיא מספר התכניות המתערבות בחטיבות הביניים היו מעטות,  רב התכניות המתערבות פעלו בשכבת גיל היסודי או לקראת בגרות. שנות הלימוד בכיתות ז' עד ט' מהוות את "קו פרשת המים" בחייהם של תלמידים רבים. תלמידי חטיבות הביניים בעלי הישגים לימודיים נמוכים, מוצאים עצמם פוסעים על מסלול המוביל אותם לנשירה סמויה ממערכת החינוך, שבה התלמידים אמנם רשומים במערכת החינוך, אולם אינם משתתפים בתהליך הלמידה בפועל.

על בסיס עקרונות אלה נבנתה תכנית הוליסטית ייחודית לצמצום פערים לימודיים וחברתיים בחטיבות הביניים בפריפריה הגיאו-חברתית. התכנית נותנת תמיכה והדרכה ייחודית לתלמידים בעלי הישגים נמוכים בכיתה ומלווה אותם בשלוש שנות לימודיהם בחטיבת הביניים ובשלושה מעגלים: לימודי, חברתי והורים.

במעגל השינוי הראשון – ההישגים הלימודיים, המטרה המשותפת לתכנית ולצוותי החינוך בבית הספר היא להוביל את התלמידים להצלחה, למעבר בין הקבצות ולבחירת מסלולי מיון טובים יותר בבית הספר. במעגל השני, ההעצמה החברתית - חלק בלתי נפרד מן התהליך אשר עוברים התלמיד והקבוצה. הפעילות החברתית נוגעת בהיבטים שונים של גיבוש אישיותו וזהותו של התלמיד, דימוי עצמי חיובי, ולבסוף התהליך מוביל את הקבוצה לפעילויות התנדבותיות ולמיזמים למען הקהילה. המעגל השלישי - הורי התלמידים. כחלק מהראייה ההוליסטית של התכנית, הורי התלמידים נוטלים חלק בתהליך החינוכי של הילד באמצעות השתתפות בסדרת פגישות אינטנסיביות של עשרה מפגשים שבועיים, בהדרכת מנחה סדנאות הורים וכן במפגשים משותפים הורים וילדים.

עקרונות אלו בנו את יסודות התכנית ולאמונה כי : "כל אחד יכול למען עצמו, למען המשפחה ולמען הקהילה".

עקרונות יסוד נוספים ששמה לה התכנית למטרה הם: לפעול רק בסוף יום לימודים במערכת החינוך, לפעול בכל חטיבות הביניים ולפעול עם הצוות החינוכי של בית הספר ובשותפות והלימה מלאה עם בית הספר.

בשנת 2008 הוקם מבנה חינוכי ייחודי בעיר באר שבע, שתוכנן על פי עקרונות התכנית. ליצירת סביבה רגועה יותר ומלטפת, נבנו שתי גבעות אמורפיות וחצר אובאלית ביניהן, בסביבת חיים טבעית, הדומה לנווה מדבר או לנוף של מצפה רמון. מקום זה משמש כבסיס אם להפעלת התכנית ברמה הארצית, וכן לפעילות החינוכית והחברתית בעיר באר שבע ובדרום.

כיום התכנית פועלת בכל שנה ב-26 ערים ברחבי המדינה, ומחולקת לשלושה מחוזות צפון, דרום ומרכז. התכנית מקיפה כ-300 קבוצות תלמידים ובמסגרת 90 בתי ספר ברחבי הארץ. בתכנית משתתפים כ-4,200 תלמידים מדי שנה, ועד היום השתתפו בה כ-11,000 תלמידים.

צוותי החינוך בתכנית מאמינים בכל תלמיד וביכולתו לבצע את השינוי בעצמו ובסביבה, ומאפשרים לו לממש את היכולת שלו לעמוד בזכות עצמו ולהצליח בלימודיו  בבית הספר, או כפי שהאמירה באה לידי ביטוי בתכנית "כל מה שילד צריך זה מבוגר אחד שמאמין בו".

 

מאיר אביטן

מנהל מכון עזריאלי להעצמה חינוכית