דבר מנהל התכנית

דבר מנהל התכנית

דבר מנהל התכנית עם סיום פעילותה של התכנית במסגרת קרן עזריאלי ומעברה לרשת  החינוכית דרכא 

אחת מפעולותיו הרבות של דוד עזריאלי ז"ל למען מדינת ישראל היתה הקמת קרן עזריאלי, על בסיס חזונו, ייסד בשנת 2004 את מכון עזריאלי להעצמה חינוכית.

דנה עזריאלי, יו"ר קרן עזריאלי ישראל, לקחה על עצמה את יישום החזון ואת הקמת התכנית ופעלה רבות ליסוד והפעלת התכנית בארץ. נבחרתי לבנות את  התכנית ולהוציא לפועל את חזונם של דוד ודנה עזריאלי.

הבחירה לפעול דווקא בחטיבת הביניים, נובעת מהעובדה שהמעבר מבית הספר היסודי לחטיבת הביניים מתרחש באחת התקופות הקשות ביותר בחיי התלמיד – גיל ההתבגרות, המתאפיין  בסערות נפש רבות ובלחצים פנימיים. בתקופה זו התלמידים בעלי ההישגים הנמוכים מאבדים את האמונה ביכולתם האישית עקב כישלונות לימודיים מצטברים, וכל זאת מוביל אותם לתסכולים חברתיים ואישיים.

בשנת 2003 מספר התכניות המתערבות בחטיבות הביניים היו מעטות,  רב התכניות המתערבות פעלו בשכבת גיל היסודי או לקראת בגרות. שנות הלימוד בכיתות ז' עד ט' מהוות את "קו פרשת המים" בחייהם של תלמידים רבים. תלמידי חטיבות הביניים בעלי הישגים לימודיים נמוכים.

על בסיס עקרונות אלה נבנתה תכנית הוליסטית ייחודית לצמצום פערים לימודיים וחברתיים בחטיבות הביניים בפריפריה הגיאו-חברתית. התכנית נותנת תמיכה והדרכה ייחודית לתלמידים בעלי הישגים נמוכים בכיתה ומלווה אותם בשלוש שנות לימודיהם בחטיבת הביניים ובשלושה מעגלים: לימודי, חברתי והורים.

לאורך 14 שנות פעילות. תכנית עזריאלי הפכה להיות מותג ומודל לחיקוי במערכת החינוכית בכל עיר, וזאת בשל המודל ההוליסטי, תכנית עבודת ההישגים, התחום החברתי ותחום ההורים. התכנית השפיעה על תפיסות מבניות של בתי הספר ושינויים מערכתיים. אלפי מורים עברו הכשרה בתכנית עזריאלי במהלך השנים, כשמעבר לכך, כל תלמיד והורה שעברו את התכנית, הצליחו לייצר עתיד חדש.

לאחר שנים של עשייה חינוכית, קרן עזריאלי קיבלה החלטה כי הגיעה השעה לצמיחה רחבה ומשמעותית של הקרן בפעילות החינוכית למען ילדי ישראל. קרן עזריאלי הופכת להיות שותפה אסטרטגית ברשת "דרכא", במסגרת פעילותה החינוכית של הרשת. התכנית תמשיך לפעול במתכונתה החדשה על בסיס העקרונות של התכנית בחטיבת הביניים ברשת דרכא .

היישום בשטח של התכנית והמיתוג החזק של תכנית עזריאלי בבתי הספר, הוא בזכות חבריי לתכנית לאורך השנים אשר הובילו את התכנית בנאמנות, בנחישות ובשליחות, למען הצלחת כל תלמיד, החל ממנהלי המחוזות של התכנית, מנחי –ומנהלי התוכנית בכל עיר, מנחים מקצועיים, ראשי תחום הורים וחברתי, צוות המטה, הנה"ח ושכר ואחראי תפעול, כאשר להם שותפים בכל בתי הספר – רכזים, מורים, מנחים, מתרגלים ומדריכים.

ברכת הערכה רבה למשפחת עזריאלי - קרן עזריאלי ודנה עזריאלי יו"ר קרן עזריאלי ישראל, שהיו מייסדי התכנית, מממני התכנית ושותפים באופן אישי בהפעלת התכנית, ולנגד עיניהם עמדו הצלחת התלמידים ומשפחותיהם ופעלו רבות למען החינוך בישראל. דנה עזריאלי ליוותה באופן אישי את צמיחתה והצלחתה של התכנית במערכת החינוך.

במהלך השנים נגענו ב-14,000 תלמידים, ב-104 בתי ספר וב-27 ערים. בטוחני שפעולות אלו, יצרו חותם במערכת החינוך הבית ספרית מול מנהלים, מורים ומחנכים, ובכך השפיעו על עתידם של התלמידים, לאור האני מאמין של התכנית: "כל מה שילד צריך זה מבוגר אחד שמאמין בו".

בברכת הערכה

מאיר אביטן והצוות החינוכי של מכון עזריאלי להעצמה חינוכית